Zbigniew Murzyn – Przesłanie do odbiorców sztuki

Zbigniew Murzyn – Przesłanie do odbiorców sztuki

PRZESŁANIE DO ODBIORCóW SZTUKI

,,…Nie ulega bowiem wątpliwości, że artysta zachowuje szczególną relację

z pięknem. Można wręcz powiedzieć, że piękno jest jego powołaniem –zadanym mu przez Stwórcę”

Jan Paweł II – list do artystów

Wsłuchując się w pełne głębokiej mądrości myśli Papieża Jana Pawła II, wspomnijmy słowa filozofa M.Massaniusa: „Miłość prawdy bezinteresowna jest jedyną pobudką wszelkich skutecznych badań naukowych, tak samo jak bezinteresowna miłość piękna jest źródłem największych arcydzieł sztuki.”

Dlatego my, artyści skupieni w grupie ”Nowy Wiek”, pragniemy zaprotestować przeciwko wszechobecnej agresji i bylejakości w sztuce i oświadczamy:

W trudnych, współczesnych czasach, w których na każdym kroku spotykamy się z przejawami brutalności, w czasach terroru, niepokojów społecznych,  ogólnoświatowego kryzysu ekonomicznego,  malarstwo, muzyka, literatura, film teatr winny łagodzić narastającą agresję, relaksować a przede wszystkim sprawiać, aby sztuka stała się azylem dla współczesnego, zmęczonego cywilizacją człowieka.

Sztuka, jak pisał Norwid – ” Jest sztandarem na prac ludzkich wieży ”.

Uważamy, że sztuka to m.in. wzniosłość, dążenie do absolutu, to coś co koi serce, przynosi ulgę, uspokaja nerwy, daje pozytywną energię do pracy, odstresowuje, uzdrawia…

Nie zamierzamy ograniczać swobody twórczej artystów. Wolność twórcy jest wartością nadrzędną. Nie odrzucamy sztuki nowoczesnej – wiadomo, że jest trudna w odbiorze, czasem męcząca, zwłaszcza dla udręczonych codziennością, ciągle zestresowanych i goniących ludzi. Nic dziwnego, że marzymy, szukamy piękna, odrobiny spokoju.

Ile ciepła i radości właśnie w takiej chwili może przynieść skąpany w słońcu łan zboża, pole kwitnących maków a nawet interesująco zestawione interwały barwne  w dobrze przemyślanej, czytelnej kompozycji abstrakcyjnej. Proste, naturalne piękno.

Tak… naturalne, bo powrót do natury, to jak powrót do Matki, która daje spokój i wytchnienie.

Pragniemy o tym przypomnieć. Może tworząc sztukę z elementami piękna, harmonii, prostotą przesłania, spowodujemy, że ciepło, serdeczność, dobro, szacunek dla ludzi i natury zmieni na lepszy świat, w którym przyszło nam żyć.

Niech XXI wiek stanie się Wiekiem Piękna.

Pejzaż w Petrykozach - Zbigniew Murzyn

, , , , , , ,

Ten wpis został dodany przez:

- napisał 186 artykułów na www.Malago.pl – Twoje centrum malarstwa.


Profil autora

Oceń ten wpis:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

*