Tomasz Sętowski – malarstwo

czw, Lut 16, 2012

Aktualności, Moje widzenie Świata

Tomasz Sętowski – malarstwo

Tomasz Sętowski to Artysta o indywidualnym i niepowtarzalnym stylu, więcej niż ponad przeciętnej wyobraźni i wielkiej wrażliwości.To marzyciel. Wprowadza odbiorcę w baśniową opowieść, w której rzeczywistość miesza się z fikcją. Sam o sobie mówi: „wycieczki w krainę fantazji są dla mnie poszukiwaniem skarbów, którymi chciałbym się podzielić”. Inspirujący widza do myślenia. Do myślenia o przeszłości, przyszłości, o historiach, które znamy i o tym co może z nich wynikać. Obok jego obrazu nie da się przejść obojętnie. Jak już wsiąknie się w płótno bardzo trudno się od niego odkleić, jeszcze trudniej zmyć to z siebie. Czas szybko mija.Wiele szczegółów i każdy coś znaczy. To tak jakby wylądować na innej planecie (postacie nie mają cieni). Ich spojrzenia nie mają wyrazu.Wszystko rodzi się w głowach udekorowanych okryciami. Czy te okrycia to źródło czy skutek-nie wiem. Przyglądając się obrazom a raczej je smakując (ważną role odgrywa tu niebo) przenosimy się w kosmos nieznanych światów ale to co widzimy, to działo się lub dzieje teraz, obok nas. Czasami czujemy się jak bohaterowie jego opowieści, którzy znajdują się w niesamowitym i kolorowym, a zarazem mrocznym świecie. Każdy z jego obrazów to arcydzieło w swoim rodzaju. Feeria świateł, plam i plameczek drgających na powierzchni każdego przedmiotu czy postaci powoduje, że całość jarzy się i świeci wszystkimi barwami, żadna nie jest jednak położona przypadkowo, każda jest na swoim miejscu.

Jednym z moich ulubionych obrazów jest „Uroczyste otwarcie Wieży Babel”  Uroczyste otwarcie wieży Babel
Dlaczego? Bo daje nadzieję. Przecież Wieża Babel to synonim niezdolności porozumienia się,  życia w odmiennych światach, braku wzajemnego zrozumienia, a w rezultacie zniweczenie wszelkich wysiłków – zaprzestanie budowy i ruina.
Obraz Tomka to „światełko w tunelu”. Skoro uroczyście się ją otwiera to znaczy, że powstała, istnieje i być może daje odpowiedź poecie F. G. Lorce na pytanie:

„Jeżeli zgaśnie nadzieja
a wieża Babel ogromna
powstanie, czy drogi Ziemi
rozjaśni jakaś pochodnia?

Patrząc na ten obraz nabieram pewności, że tak.

Bardzo lubię Tomka „Złą królowę”

Gdy patrzę na tę wyniosłą i dumną twarz, chmurne, śmiercionośne oczy, które patrzą daleko wokół i głęboko w dół, zaciśnięte usta, kosztowny strój i wszechobecny przepych, myślę sobie, że tak, ona naprawdę jest zła.Ale dlaczego maska? I przychodzi myśl inna. A może za tą białą maską kryje się zagubienie i samotność , zgorzkniałość, może smutek i tęsknota, a nawet rozpacz?
Chyba dobrze, że Królowa ma maskę. Zaglądając pod nią możesz zobaczyć siebie.

Zła królowa

Polecam również „Podróż do nieznanej krainy”

Ta podróż to sen! Jak mówił Freud – „królewska droga do poznawania nieświadomości”. Możesz w nim być każdym, mieć wszystko i być wszędzie. Bo sny to odzwierciedlenie Twoich marzeń. Zasypiasz i zosPodróż do nieznanej krainytajesz mistrzem szachowym, artystą lub hazardzistą. We śnie przemierzasz dalekie kraje, przeżywasz kolejną miłość, jesteś znowu młody, bo stanęły zegary.Patrząc na ten obraz zadajesz sobie pewnie pytanie – czy warto się obudzić?

Ogladając obrazy Tomka nie sposób pominąć „Inwazji fantazji”.
Nawet gdy dookoła jest strasznie szpetnie, możemy przecież puścić wodze fantazji. Tam zawsze może być pięknie. Mam ciało, umysł i fantazję. Ciało – niedoskonałe, umysł – zawodny, za to fantazja – niepowtarzalna. Podobnie jak we śnie, w świecie fantazji, który sam sobie stworzyłeś, możesz mieć wszystko i być wszystkim. Jak powiedział P. Picasso „wszystko co możesz sobie wyobrazić jest realne”.
Ten obraz to ogromne pole dla Twojej fantazji.

Inwazja fantazji

Czy Tomasz Sętowski to wyobrażeniowy ekshibicjonista? Nie wiem ale nie każdy odważyłby się na to ,żeby dzielić się z innymi swoimi intymnymi myślami.Mam wrażenie,że mając obraz Tomka, ma się cześć Tomka.

L. Kochanowicz – blogerka

Zapraszamy do Galerii TouchOfArt, w której znajdziecie Państwo obrazy Tomasza Sętowskiego: https://www.touchofart.eu/galeria/Tomasz-Setowski/

, , , , , , , , , , ,

Ten wpis został dodany przez:

- napisał 186 artykułów na www.Malago.pl – Twoje centrum malarstwa.


Profil autora

Oceń ten wpis:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 głosów, średnia: 3,67 na 5)
Loading...

Dodaj komentarz

*