Naf w zakładzie kamieniarskim

pon, 16 maja, 2011

Aktualności, Ludzie, sztuka

Naf w zakładzie kamieniarskim

Naf w zakładzie kamieniarskim

Wystawa w zakładzie kamieniarskim to niekonwencjonalna ekspozycja, której celem jest swoisty dialog społeczny. Dążeniem projektu jest wprowadzenie nie tylko sztuki do przestrzeni biznesowej, ale minimalizacja dystansu między tymi środowiskami. Eksponowanie obrazów w otoczeniu wielkich maszyn, pił, frezarek i szlifierek, do obróbki kamienia,  zaskakuje i na pewno zostanie zauważone. Przyczynia się to do promocji firmy oraz artystów, którzy w niekonwencjonalny sposób prezentują swoją twórczość.  Tak, więc wystawa Niezależnej Akademii Frenetyków  w nowotarskim zakładzie kamieniarskim, jest akcją o nietypowej lokalizacji dzieł. Prezentowany dialog z przestrzenią i widzem będzie nam uświadamiał, że sztukę można eksponować na wiele sposobów, ujawniał, iż nie ma granic     w sztuce, a jeżeli są, to niedookreślenia . Frenetycy również uświadamiają nas o potrzebie piękna, które nas otacza, do którego się przyzwyczajamy, a następnie nie zauważmy. Scenografia wystawy intryguje, dzięki temu dzieła tam wystawione dotrą do  szerszego grona odbiorców, nawet tych , którzy nie przyszliby podziwiać ich w galerii.

Prezentacja dzieł w zakładzie kamieniarskim zakłóca zastany porządek, przekracza konwencje, eksponując tym samym obecność artystów, choć ta granica zawsze będzie płynna, może się okazać, że człowiek będzie tylko impulsem, a rzeczywistym autorem dzieła może być przypadek lub maszyny dekorujące wnętrze warsztatu. Zadaniem naszym jest stworzenie galerii z miejsca, gdzie na co dzień odbywa się proces ciężkiej, fizycznej pracy. Dla nas maszyny używane w zakładzie posiadają duszę, której żal byłoby nie wykorzystać. Jednocześnie otoczenie jak i dzieło mogą  ze sobą korespondować. Co daje nam nieoczekiwany odbiór, stwarzając tym samym nową jakość u odbiorcy. Wizualność maszyny używanej na potrzeby obróbki kamienia (granitu), jest sama w sobie atrakcyjna i stwarza wrażenie jakby, współczesnej rzeźby lub instalacji. Jej zabrudzenia dodają smaku jej artystycznej kreacji i scalają ją z otoczeniem. Dodając tam dzieło obejmujemy drogę spójności, gdzie wnętrze, maszyna a dzieło, staną się monolitem,  a warsztat spełniać będzie zadanie muzeum, gdzie eksponatem może stać się wszystko. Sztuka  a maszyna nie będą odmiennymi biegunami, lecz będą korespondować ze sobą na potrzeby widza. Dzieło              o ukierunkowanej ideologii całkowicie może zmienić swój przekaz na nową jakość. Tym samym w przestrzeni warsztatu, niektóre dzieła staną się częścią instalacji. Jest to swoiste wyzwanie artystyczne, aby dzieło zintegrowane z przestrzenią zaskakiwało i dało odczyt  oryginalnego symbolu i zaskakującej asocjacji popartej dużą swobodą. Przestrzeń warsztatu jest właśnie idealnym inkubatorem dla oryginalnych idei i nowych zjawisk do ekspozycji        i nie tylko.

Akcja ta, która używa obecności innych dialogów przestrzennych, ustala nowy status obecności dzieła. Wysyła sygnał oczyszczony z ideologicznych konserwatywnych tendencji, iż dzieło najlepiej wygląda w galerii.

Niezależna Akademia Frenetyków

Dawid Kędzierski

Niezależna Akademia Frenetyków to grupa artystyczna powstała 2007 r.  z inicjatywy trojga w tym czasie studentów (Dawida Kędzierskiego, Magdy Sięki, Anny Kardasz) Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie należą do niej absolwenci uczelni artystycznych z Rzeszowa, Krakowa, Lublina, Presova, Lwowa. Maja oni w swoim dorobku kilka wystaw zbiorowych m.in. w Filharmonii Rzeszowskiej, czy na dachu rzeszowskiego akademika.

Mottem grupy, tak w sztuce, jak i w życiu, jest stwierdzenie, że na sztukę nie ma recept,       bo w niej liczy się instynkt – wewnętrzny głos artysty.

W ramach działalności grupy, by podkreślić, że sztuka nie zamyka się jedynie w murach artystycznej pracowni, organizowane są również plenerowe wyjazdy w niekonwencjonalne miejsca jak np. Dom Starców w Lubomierzu, czy zamek w Krasiczynie.

Jednodniowa wystawa odbędzie się 12 czerwca 2011 r. w zakładzie kamieniarskim.  Nowy Targ ul. Św. Doroty 34 o godzinie 16.45 .Inicjatorem obecnej akcji jest Dawid Kędzierski,     a biorą w niej udział: autor pomysłu, Magdalena Sięka Kędzierska, Agnieszka Rokicka, Gabriel Szyrszeń, Michał Mroczka, Sebastian Warszawa, Wioletta Buczek, Anna Chmielowska, Sylwia Wójcik.

naf

, , , , , , , ,

Ten wpis został dodany przez:

- napisał 186 artykułów na www.Malago.pl – Twoje centrum malarstwa.


Profil autora

Oceń ten wpis:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading...

Dodaj komentarz

*