Malarstwo DARIUSZA KRÓLA

czw, Maj 12, 2011

Aktualności, Ludzie, Obrazy

Cykoria

Cykoria

Prace Dariusza Króla eksponowane w Galerii im. Bronisława Koniuszego jeszcze do 15 stycznia 1989roku, oglądane bezpośrednio z bliska, wywołują zdumiewające wrażenie. Widzimy oto kilkadziesiąt miniatur malowanych na olchowych klockach wielkości mniej więcej pocztówki, czasem większych, czasem mniejszych – nawet o rozmiarach pudełka zapałek. Proszę mi wybaczyć, że opisując te prace używam tych, nieco trywialnych porównań, ale to konkretne opisanie może uzmysłowić nam precyzję artysty, który na tak małej przestrzeni potrafi odmalować urodę przyrody.

Swoje miniatury tworzy Król z niebywałą maestrią, maluje urzekające pejzaże: łąki pełne różnorodnego kwiecia, nadrzeczne zarośla, leśne dukty i przesieki, samotnie stojące drzewa na tle bezkresnego horyzontu…

Świat ukazany na tych miniaturowych obrazach jest światem cichej nostalgii, smuteczku – stanowczych barw, złamanych bielą pasteli, rozproszonego, przymglonego światła. Jakby artysta przywoływał te pejzaże z zakamarków swej pamięci, gdzie mimo upływu czasu trwają nadal, trochę zatarte, nieostre, zamglone właśnie.

I nie dziwię się, że Dariusz Król maluje przede wszystkim przyrodę, jej naturalne, tu i ówdzie jeszcze dziewicze piękno.

Żyjemy oto w epoce, u zarania której zrodził się bałwochwalczy kult maszyny, techniki, cywilizacji, miasta, zaś przyroda istniała tylko po to, by ją ujarzmiać, wykorzystać, przekształcać – w końcu zniszczyć. Dziś jednak, niemal u kresu stulecia, gdy wygasł zapał czcicieli „3xM” i otrząsnęliśmy się z amoku industrializacji, nastąpił powrót do natury, a właściwie do tego, co z niej pozostało. W nastrojowych, pełnych poetyckiej zadumy miniaturach Dariusza Króla zawarta jest nuta tragizmu – być może oglądamy krajobrazy, które już nie istnieją albo lada chwila zginą, a ich obraz zachowa się tylko w owym, szczególnym rezerwacie pamięci artysty.

Dmuchawce

Dmuchawce

Jest więc w tych pracach nie tylko zachwyt nad pięknem przyrody, ale i protest przeciw jej zagładzie, co szczególnie w naszym kraju brzmi dobitnie i jakże na czasie.

Pisząc o ekologicznych watkach, jakie dostrzegam w twórczości Króla, a które to wątki niejako same nasuwają się na myśl, gdy o kilkaset metrów na zachód od ulicy Francuskiej, (przy której mieści się Galeria im. B.Koniuszego), w tym samym mieście jest przecież najbardziej zanieczyszczona ulica w Europie – Grójecka, przesiąknięta odorem spalin, a nie zapachem owocowych sadów. Wiedząc i pisząc to nie chciałbym, aby ów ekologiczny wątek odczytany został jako artystyczne credo Dariusza Króla. To byłoby zbyt proste, zbyt banalne i tylko w części prawdziwe.

Racje ma dr Gabor Ódón Pogany – historyk sztuki, emerytowany dyrektor Węgierskiej Galerii Narodowej, pisząc w katalogu omawianej wystawy: „Nie wolno sądzić, że Dariusz Król uprawia swego rodzaju malarstwo programowe, nie ma mowy o tym, aby według ustalonego rozkładu jazdy starał się zaszczepiać tanią nostalgię w serca mieszkańców miast duszących się w kłębach dymu, czy pocieszyć malowanymi złudzeniami przerażonych groźbą braku tlenu. Obrazy jego odzwierciedlają raczej pewność siebie i pogodę ducha umysłu posiadającego niepodważalne wyczucie proporcji i należytą zdolność oceny, opinię, wiarę takiego, kto wierzy w zachowawczą siłę życia, zdolność ludzkości do tego, co dobre (…) Na deseczce olchowej farbą olejną, ostrym jak igła pędzlem cienko – all prima – naniesione szkice, drobne kompozycje zwarcie sumuje niebiańską kopię rzeczywistości, jakby delikatnie stylizowanym rękopisem chciał uporządkować swoje wspomnienia, przekonania, nadzieje, aby w drobnych drgnięciach stworzyć wizję wielkości. Nieświadomie spełnia się inspirujące słowa poety :  BĄDŹ DOBRYM OSTRZEM NA ŹDŹBLE TRAWY A BĘDZIESZ WIĘKSZY OD ŚWIATA OSI”.

„Piękno – to właściwa miara – twierdził Arystoteles; oglądając miniatury Dariusza Króla trudno nie zgodzić się z mędrcem…

Rumianki

Rumianki

Rzeka we mgle

Rzeka we mgle

Zapraszamy do Galerii Touch of Art – w naszej ofercie znajdziecie Państwo obrazy Dariusza Króla: https://www.touchofart.eu/galeria/Dariusz-Krol/

, , , , , , , , , , , , , , , ,

Ten wpis został dodany przez:

- napisał 186 artykułów na www.Malago.pl – Twoje centrum malarstwa.


Profil autora

Oceń ten wpis:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

*