Malarstwo Dariusza Brańskiego słowami Franciszka Maśluszczaka

czw, Cze 10, 2010

Aktualności, Ludzie

Malarstwo Dariusza Brańskiego.

Malarstwo Dariusza Brańskiego jest wyprawą do krainy wyobraźni, gdzie postacie ze snu i marzeń przesuwają się powoli, otoczone dymem zapomnienia i kadzidłami pamięci. Przytłoczone skrzydłami, wybierają odlot z ziemskich przestrzeni do świata nieistnienia, a jednak mocno istniejącego w ludzkiej zbiorowej świadomości, gdzie Thanatos i Eros splatają się w nigdy niekończącym się tańcu.

La Dame a la licorne

La Dame a la licorne

Ucieczka w erotyzm, czasem w miłość, czasem zwieńczona urodzeniem się nowego człowieka jest nierzadko podszyta lękiem przed śmiercią, podświadomym pragnieniem nieśmiertelności.

…..delikatne tknięcia pędzlem, jasne plamy przenikające się nawzajem, uwznioślenia kolorem i zniechęcenia ciemnymi barwami…..

Artysta maluje postacie, maluje architekturę – w obu przypadkach, malując nagle wstrzymuje pędzel – ludzie zastygają, w murach pojawiają się pęknięcia, króluje starzenie się i rozpad. Rosną skrzydła, które nie mogą wznieść się do lotu, ciężkie skrzydła tężejące przy każdym poruszeniu, sklejone myślą, emocją, grzechem ?

Świat wyobraźni Dariusza Brańskiego wciąga przypomnieniem o „marności nad marnościami”, równie prawdziwym i przejmującym w Średniowieczu jak i obecnie.

Przy półotwartych powiekach, uwiedzeni sztukami wizualnymi, powoli rozpoznajemy poezję i poetykę tego malarstwa. W samym fundamencie twórczości Dariusza Brańskiego kryje się dyscyplina artysty, kształtującego płaszczyznę obrazu z wielką konsekwencją, przywołującego postacie i bryły murów, ożywiającego je dynamiką i liryką, ponurym cieniem i blaskiem.

Na granicy

Na granicy

Malarstwo Dariusza Brańskiego jest wierne fundamentalnej transformacji, tajemnicy powoływania świata zaklętego w obraz i poezję.

Franciszek Maśluszczak
Warszawa
19.03.2007

, , , , , , , ,

Ten wpis został dodany przez:

- napisał 186 artykułów na www.Malago.pl – Twoje centrum malarstwa.


Profil autora

Oceń ten wpis:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów, średnia: 4,00 na 5)
Loading...

Dodaj komentarz

*