Ida Łotocka-Huelle OBRAZ OLEJNY „DOLINA ŚMIERCI”

czw, Maj 6, 2010

Aktualności, Obrazy

Ida Łotocka-Huelle OBRAZ OLEJNY „DOLINA ŚMIERCI”

Dolina Śmierci

Obraz „Dolina Śmierci” należy do cyklu „Czarownica w ogrodzie”, który realizuję od paru lat. Korzystając z bogatej symboliki ogrodu i kobiety mającej związek z pierwotnymi siłami natury i wiedzą tajemną – czyli wiedźmy, czarownicy, chcę ukazać pewną dwoistość porządku w jakim żyjemy, dualizm natury i kultury, tego co pierwotnie dane i tego co wypracowane. Zadaniem malarskim jest znalezienie formy dla tych dwóch aspektów naszego istnienia,  ujęcia ich wzajemnych relacji w znak, dokonanie pewnej syntezy wizualnej z jak najbogatszym systemem odniesień.

Obraz olejny, malowany na płótniw o wymiarach 110x140cm

Obraz olejny, malowany na płótnie o wymiarach 110x140cm

Ogród – symbol natury ujarzmionej, świadomości, konstrukcji, raju przeciwstawiam lub zestrajam z symbolem kobiecości wtajemniczonej, władającej podświadomością, życiem i śmiercią, siłami chaosu i tworzenia. Próbuję uchwycić pewien pierwotny typ energii, siły witalnej potencjalnie zawierającej również destrukcję. Po prostu przestrzeń między życiem a śmiercią w możliwie pięknej formie. Pięknej, bo w moim przekonaniu sztuka zbyt pochopnie zrezygnowała z piękna. To właśnie piękno jest jeszcze jako takim uzasadnieniem wyboru bycia zamiast niebytu. Dla urody świata warto się trudzić. Nie potrafiłabym trudzić się dla brzydoty, trudzić się bez sensu, zwłaszcza, że brzydota nie niesie ani odrobiny więcej prawdy niż piękno, co niektórzy, niezdolni do tworzenia piękna starają się podważać. Tak jak niezdolni do bezinteresownego czynienia dobra dekretują świat jako zły. Dany jest nam piękny świat bez etycznego wektora. Śmierć – jego immanentny, podobnie jak życie element również tego wektora nie posiada. To kultura naznaczyła ją złem. Człowiek nie potrafi zgodzić się na śmierć. Przyjmując początek cyklu, odrzuca jego zakończenie, czyli sens cyklu w ogóle. Popada w sprzeczność, wymyśla liniowy czas, czas, który go ściga, a sam ucieka przed bytem, tworząc konstrukcję według własnego pomysłu – kulturę. Naturę zamienia w uprawę, ogród. Porządkuje, przycina, tworzy perspektywy, szpalery , aleje i labirynty. Nie chce całej prawdy, chce własnej prawdy.
Obraz „Dolina Śmierci” ukazuje Śmierć na skraju pustyni. Jest nią ognista, gorąca kula rozwianych szat pędzącej Wiedźmy. Zajmuje pół obrazu, druga połowa, to niskie kwiaty, którym udało się zakwitnąć na krawędzi pustyni – nicości.

Zapraszamy do Galerii Touch of Art – w naszej ofercie znajdziecie Państwo obrazy Idy Łotockiej -> kliknij

, , , , , , , , , , ,

Ten wpis został dodany przez:

- napisał 186 artykułów na www.Malago.pl – Twoje centrum malarstwa.


Profil autora

Oceń ten wpis:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

*