Czy ktoś kiedyś mieszkał w obrazie? ( Beata Pflanz )

wt, Sie 18, 2009

Obrazy

Czy ktoś kiedyś mieszkał w obrazie? Na to dość dziwne pytanie jest już odpowiedź.

Nasza zaprzyjaźniona Artystka Beata Pflanz postanowiła zrobić to oficjalnie i publicznie.

Malarskie sztalugi zamieniła na rusztowania, a farby olejne na emulsję wodoodporną.

Przy ogromnym nakładzie sił rozpoczęła prace nad jedną z ciekawszych elewacji budynku w Polsce.

Artystka zbierała siły ponad 3 lata by wreszcie na przekór szarej rzeczywistości zacząć realizować ten ogromny projekt. Całość kompozycji mierzyć będzie ponad 400m2 i będzie to najbardziej kolorowe 400m w tej gminie.

Pani Beato, niech pozytywna energia będzie z Panią, a ogromny wysiłek da jeszcze większą satysfakcję  … bo to co ciału niemiłe, miłe duszy !

A co sama Artystka mówi o swojej Pasji :

Każde kolejne pociągnięcie pędzla zbliża mnie nieuchronnie do chwili, gdy zamieszkam w swoim obrazie. Szybko się to nie stanie, ale widać już efekt mojej miesięcznej pracy. Jestem teraz gdzieś w połowie działań.

Krótkie wyjaśnienie – jak, dlaczego i po co, powstał mój projekt artystyczny – Mieszkam w swoim obrazie.

Dużo będzie tego pisania, ale zrobię to. Sam pomysł ma już trzy lata. Pojawił się w mojej głowie po tym jak do głównej części domu dobudowaliśmy moją pracownię. Wówczas, po raz pierwszy stwierdziałam, że mozna wykorzystać ściany domu do namalowania wielkiego obrazu. Z początku idea nie spotkała się z akceptacją moich domowników, poza tym nie do końca umiałam sprecyzować moje malarskie priorytety.

Mijały dni. W tym czasie realizowałam inne projekty. Wiele zrobiłam jako artystka i… coraz bardziej pragnęłam zmierzyć się z pomysłem – „Mieszkam w swoim obrazie”. To zadanie wyjątkowe. Tego obrazu nie mogę przekręcić, położyć, nie mogę go objąć jednym spojrzeniem, nie mam dostępu do miejsca, które chciałabym poprawić. Spędzam malując nieraz i 12 godzin, wykorzystuję pogodę. To ogromny wysiłek, ale czuję radość z pracy.

I właśnie tą radością tworzenia, pozytywną energią chcę natchnąć i podzielić się z odbiorcą. Chcę zaznaczyć swój teren magiczny, pokazać, że artyści i sztuka są wszędzie pośród nas… Poza tym, teraz mój dom, to wiecznie działająca galeria otwarta 365 dni w roku, moja wizytówka, promocja gminy. Taki kolorowy pozytyw w szarej rzeczywistości. Jak skończę zaproszę miejscowe dzieciaki ze szkół i przedszkoli, i wezmę się za uzupełnianie ich edukacji poprzez sztukę. Mam doświadczenie w prowadzeniu zajęć z dziećmi.

Wraz z rozwojem projektu, nie spodziewałam się tego, dostrzegły mnie i telewizje, radio i prasa. No i co? No i wyjdzie na moje: ci którzy mnie ignorowali będą chcieli rozmawiać, ale czy ja teraz będę też tego pragnąć?

To świetne uczucie zostawić po sobie ślad, który bez wątpienia jest ewenementem w skali kraju. Sprawdziła to moja kuratorka Bogna Błażewicz. No i jeszcze jedno – chyba ustanowię jakiś rekord, bo miało być 250m2 ścian i obrazu, a przekroczę 400, bo dostałam „zielone światło” od domowników i maluję całość. Obym wytrzymała, bo rąk chwilami nie czuję. Mieszkam w swoim obrazie jest rodzajem projektu totalnego, gdzie mówiąc totalny myślę o takim rodzaju realizacji twórczej, gdzie robię coś, co każe mi działać „na krawędzi”: boję się wysokości, po raz pierwszy zmierzam się z taką wielką przestrzenią, która jest niezmiernie wymagająca i naszpikowana niespodziankami, np. okna. Problemy techniczne powodują, że na poczakaniu wymyślam, nowe sposoby malowania. Uczę się, mam też frajdę, choć ciągła i wielogodzinna gimnastyka sprawiają, że czuję każdy mięsień swojego ciała.

No, taka pozytywna ze mnie wariatka, co chce w swym obrazie – domu wyrazić radość, przekazać kolor, ekspresję, ruch, miłość samego tworzenia.

BEAta Pflanz.

Ten wpis został dodany przez:

- napisał 43 artykułów na www.Malago.pl – Twoje centrum malarstwa.

Administrator serwisu www.malago.pl

Profil autora

Oceń ten wpis:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

5 komentarzy dla “Czy ktoś kiedyś mieszkał w obrazie? ( Beata Pflanz )”

 1. admin napisał:

  No proszę jednak i w Polsce można robić fajne rzeczy.
  PIĘKNIE oby tak dallej GRATULEJSZYNB!!

 2. admin napisał:

  noooo w końcu ktos to zrobił Wiwat !!

 3. admin napisał:

  Szczere dratulacje i owacje ! dobry pomysl i jakie ladne malunki :))))))

 4. admin napisał:

  Takie sobie te maluki


Trackbacks/Pingbacks

Dodaj komentarz

*